The Association for Science Education
  1. Home
  2. About ASE
  3. Who's Who
  4. Special Service Awards

Special Service Awards

This Award aims to recognise the contributions, mainly voluntary, by the many ‘active’ members who work tirelessly behind the scenes to keep the ASE network of committees, events, publications and meetings moving forward.

DateNameRegion
2007  Chris Peel   Anglia
2008 Sue Hunter  Berkshire & Oxfordshire
2008  Ian Jee Berkshire & Oxfordshire
2008 John Oversby  Berkshire & Oxfordshire
2007 Cath Winkler  Cymru Wales
2012 Sarah Ford Cymru Wales
2011 Alan Rhodes        Home Counties                 
2006 Wendy Brown Home Counties
2006 Shirley Gurteen  Home Counties 
2007 Terry Emery   Home Counties 
2008 Graham Kingsley  Home Counties - Past Chair
2011 Joanna Conn       Home Counties                 
2010 Paul Rose Home Counties 
2010 Colin Yates Home Counties 
2009 Martin Goodall Lakeland
2009 Pat Ormesby Lakeland 
2011 Natasha Serret  London
2011 Nigel Heslop        London
2013 Clare Thomson London
2010 Brenda Keogh N & E Midlands  
2010 Nicola Beverley N & E Midlands
2010 Sally Howard N & E Midlands
2010   Christine Harrison  N & E Midlands
2010 Stuart Naylor  N & E Midlands 
2009  Caroline Greer  N. Ireland 
2009 Jacquie Milligan N. Ireland 
2009 Lorna Monroe N. Ireland
2012 Bill Connor N. Ireland
2006 Robert Birke N.E. London & Essex
2006 Beryl Boaden N.E. London & Essex
2006 Lyn Haynes N.E. London & Essex
2006 & 2013 Elizabeth Lawrence N.E. London & Essex
2006  Barry Marriott   N.E. London & Essex
2006  Norma Martland N.E. London & Essex
2006  Roger Mitchell  N.E. London & Essex
2006 Sue Sharp N.E. London & Essex
2007 Terry O'Neill  N.E. London & Essex
2007 Kath Twin  N.E. London & Essex
2009 Des Dunne  NE London & Essex 
2009 Rebekah Iiyambo  NE London & Essex  
2006 & 2013 Sue Banner  North & East Midlands
2007 Ghassan AlJohari  North & East Midlands
2007 Jenny Drayton North & East Midlands
2007 Julie Edwards North & East Midlands
2007 Janet McCartney North & East Midlands
2007 Mick Revell North & East Midlands
2007 Peter Stopp North & East Midlands
2007  Chris Colclough North East
2007 Marion Jones North East
2009  Neil Hutton   North East 
2007 Charlotte Clarke North West - Past Chair
2007 Kate Blacklock North West
2007 Maggie Hannon  North West   
2007 John Myers North West
2007 Jane Thompson North West
2009 Julia Bostock  North West
2009 Amanda Smith  North West 
2009 Richard Speed  North West  
2010 Anne Pilling North West 
2010 Kathy Schofield  North West 
2012 Lynne Horton North West - Past Chair
2006 Wilson Agnew Northern Ireland
2006 Regina Breslan  Northern Ireland
2006 Gerry Garvey  Northern Ireland
2006  Marie Guinness  Northern Ireland 
2006 Eileen Lutton Northern Ireland
2006 Sean Maguire Northern Ireland
2006 David McCullough  Northern Ireland
2006  Michelle McGaughey Northern Ireland
2006 Elizabeth McKearney Northern Ireland
2006 & 2007 Bob Kibble Scotland  
2007 Pauline Anderson Scotland 
2007 Margaret Barr Scotland
2007 Keith Black Scotland
2007 Susan  Burr    Scotland
2007 Allen Cochrane   Scotland
2007  Steuart Cuthbert Scotland 
2007 Gordon Doig Scotland 
2007 Stuart Farmer Scotland
2007 Rhona Goss Scotland
2007  Wendy MacGregor Scotland
2007  Franca Reid  Scotland
2007 Elizabeth Sinclair Scotland  
2007 Joy Snape Scotland
2007  Nicky Souter  Scotland    
2007  Derek Thomson  Scotland 
2007 Catherine Wilson Scotland  
2009 Pierluigi Carena Scotland 
2009 Rhona Duncan Scotland
2009 Nicola Jones Scotland 
2009 Carolyn Yates Scotland - Past Chair
2007 Beverley Cussan  South East
2007 Becky Parker  South East
2007 Hellen Ward South East 
2007 Jane Wheatley South East
2010 Manoj Chitnavis South West of England - Past Chair
2010 Jan Gay Southern Counties
2007 Ian Longman Surrey & Sussex
2007 Christine Newton Surrey & Sussex
2007 Andrew Rankin Surrey & Sussex
2007 Merran Sell  Surrey & Sussex
2007 David Simon Surrey & Sussex
2006 Robert Bentley West Midlands 
2006 Colin Bielby West Midlands
2006  Jean Fisher  West Midlands 
2006 Howard Flavell  West Midlands
2006 Phil Godding West Midlands
2006 Geoff Harrison  West Midlands
2006 Lynn Moon West Midlands
2006  Gillian Parkin West Midlands 
2006 Linda Scott West Midlands 
2006 Sylvia Thomas  West Midlands
2007 Christopher Embrey West Midlands
2008 Kristina Humphries West Midlands 
2013 George Hurst West Midlands
2007 David Clark   West of England  
2007  Joyce Dalton West of England  
2007   Kendra McMahon West of England
2006 Geoff  Auty   Yorkshire    
2006 & 2011 Lyn Bossons  Yorkshire 
2006 David Caborn Yorkshire 
2006 Christine Duff Yorkshire
2006  Colin DuQueno Yorkshire
2011 Mick Dunne         Yorkshire   
2006 & 2011 Richard Needham Yorkshire
2006 Janet Ramsden  Yorkshire 
2006 Liz Singleton Yorkshire
2006 & 2012 Paul Tempest Yorkshire
2006  Valerie Wood Robinson Yorkshire  
2007 David Overton  Yorkshire
2007  Jane Patching Yorkshire
2007  Claire Pearson Yorkshire
2008  Frank Harris Yorkshire
2010 Robert Senior  Yorkshire
2010   Alastair Gittner Yorkshire
2012 James O'Neill Yorkshire
2013 Linda Needham Yorkshire